Poslední tečkou za ligovým působením slavné Viktorky byl třetí sestup z nejvyšší fotbalové soutěže v roce 1947. Od té doby hrál klub až do roku 1993 v nižších fotbalových soutěžích.
V lednu 1948 zemřel dlouholetý předseda Viktorie Rudolf Henčl a spolu s ním pohřbil klub i mnoho let své slavné historie. Po únorovém komunistickém puči v roce 1948 bylo rozhodnuto o propojování sportovních klubů se socialistickými průmyslovými podniky, na Žižkově však žádná továrna nestála. Od počátku padesátých let Viktorie Žižkov vystřídala několik názvů. V roce 1950 to byl Sokol Viktoria Žižkov, o rok později Sokol ČSAD Žižkov, dále Slavoj Praha Údržba, v roce 1952 hráči přestoupili do Avie Čakovice a do jiných oddílů a klub vpředvečer svého padesátiletého trvání v podstatě zanikl.
Následně vznikl klub nový s názvem Údržba , který od roku 1953 nesl název Slavoj Žižkov. Aby měl klub kde hrát své zápasy, dostal hřiště po zaniklé jedenáctce továrníka Plincnera, stojící na místě někdejší obecní plynárny. V roce 1960 klub postoupil z nejnižší fotbalové soutěže do II. ligy. V roce 1965 rozhodla výroční členská schůze doporučit přejmenování klubu zpět na Viktorii Žižkov.
S obnovením slavného názvu a novým travnatým hřištěm vyvstala také naděje na oživení slavné tradice a návrat do nejvyšší československé fotbalové ligy. Na ten si ale Viktoria Žižkov musela ještě dlouhých 28 let počkat.